< < Önceki Sayfaya Dön
Benzer Ürünler
EL İŞİ ABANOZ TESBİH
EL İŞİ ABANOZ TESBİH

Abanoz Ağacı El İşi Tesbih (EL00118)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %32 İndirim
Fiyat : ₺1.849,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺1.249,99(KDV Dahil)
₺118,10 'den başlayan taksitlerle
Yerli

 Tesbih Uzunluğu: 44,00 cm
 Tane Eni: 9,50 mm
 Tane Boyu: 13,50 mm
 Püskül: Standart
 Kesim Damla
 
 
 
 
 
 
 
 

EL İŞİ TESBİHLER

Her tesbih ayrı ayrı özel ağaçtan el işi olarak üretilmiştir. Hepsi aynı ustanın elinin emeğidir ve gözünün nurudur. Böyle bir tesbihe sahip olmak ayrıcalıktır. Aynı tesbihi bir daha bulmak mümkün değil. Ayrıca özel günlerde sevdikleriniz için anlamlı bir hediye olacaktır.

 

ABANOZ AĞACI

Abanoz Ağacı, abanoz diye bildiğimiz odun türünün elde edildiği ağaçtır. Abanoz ağacının birkaç türü bulunur. Abanozgiller familyasının Diospyros cinsine bağlıdır. Bu ağaç türleri yaygın olarak tropikal ormanlardan bulunur.

Abanoz Ağacı Özellikleri?

Abanoz ağacı, genellikle toprağın infertil ve kayalık olduğu yerlerde bulunur. Bu nedenle bu ağacın yanında fazla bitki yetişmemektedir. Bu nedenle genelde etrafında başka ağaç türleri bulunmaz. Bunun nedeni kısmen diğer bitkilerle rekabet edememesidir. Hızlıca büyür fakat 70-200 yıl içinde yeterli olgunluğa ulaşır. Kökleri büyüktür.Bu sayede Afrika kuru mevsimi boyunca hayatta kalır. Abanoz ağacı köklerinin bu kadar uzun olamasına rağmen gövdesi çok fazla uzun değildir. Boyu yaklaşık 9 metredir.

Abanoz ağacı odunu kısaca abanoz olarak bilinmektedir. İyi bir abanoz;

Çok ağırdır

Siyaha yakın renktedir

Yalnızca ağacın orta bölümünden elde edilir.

Rengi, dayanıklılığı, sertliği ve iyi cila tutma özelliği sayesinde,

Marangozluk ve kakma işlerinde, Tesbih yapımında.

Piyanoların siyah tuşlarının ve bıçak saplarının yapımında

Torna işlerinde sıklıkla kullanılır.

Abanoz Ağacı Türleri

Abanoz ağaçlarının birçok farklı türü vardır. Bütün bu türler aynı derecede koyu renkli değildir.. Abanoz ağacından elde edilen odun ne kadar koyu olursa o kadar pahalıdır.  Bir Abanoz ağacının zifiri siyah olması için en az 150 yaşında olması gerekir. Aşağıda Abanoz ağacının nesli tükenmekte olan dört türü bulunmaktadır:

Seylan Abanozu: Sri Lanka ve Hindistan’da bolca bulunur. Günümüzde ihracatı yasaktır. Ağaç, geniş gövdesi ve simsiyah rengiyle tanınır. Kabuğun kömürleşmiş gibi görünmesine karşın altındaki odun ağacın orta yerine kadar beyazdır. Ağacın asıl kullanılan koyu renkli orta bölümünden ise 30-100 cm çapında kütükler elde edilir.

Gabon Abanozu: Anayurdu Angola’dır.  Lagos, Calabar, Nijerya abanozu olarak da bilinir. Bir diğer adı da siyah abanozdur. Simsiyah ve sert odunu olması nedeniyle değerli bir kereste ağacıdır.

Mun Abanozu: Asya’ya özgü bir abanoz türüdür. Daha çok Vietnam ve Laos’ta yetişir. İstismar ve aşırı nüfus azalması nedeniyle, bu türün ihracatı halen yasaktır.

Madacassar Abanozu: Afrika Siyah Abanozlarına alternatif olarak kabul edilmektedir. Sömürü nedeniyle son üç nesilde sayısında  % 50’nin üzerinde bir azalması mevcuttur.

Tanzanya ve Kenya’daki insanlar, abanoz ağacını ekonomik yönden geçim kaynağı olarak kullanmaktadırlar. Turistlere sattıkları ahşap oymalar için abanoz ağacı kullanmaktadırlar. Bu ahşap oymalar, gerçekten güzel ve çoğunlukla karmaşık yaban hayatı tasvirlerini temsil etmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR