Benzer Ürünler
Demirci Kawa Yüzük
Demirci Kawa Yüzük
KAWA YÜZÜK
KAWA YÜZÜK
Demirci Kawa Yüzük
KAWA YÜZÜK

Demirci Kawa Yüzük (H00138)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %60 İndirim
Fiyat : ₺3.283,87(KDV Dahil)
İndirimli : ₺1.313,55(KDV Dahil)
₺124,11 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Maden                      Gümüş  925   Ayar
Ağırlık        13,00 Gram
Maden Rengi   Gümüş
Taş Rengi   Siyahi
Taş Cinsi   Mine
Tema   Mitoloji
Garanti Süresi (Ay)   24
Stok Kodu   H00138

 

BU YÜZÜĞÜN BİR YÜZÜNE İSTEDİĞİNİZ YAZI VEYA DESENİ EK ÜCRET ÖDEMEDEN YAZDIRABİLİRİSİNZ. ANCAK BU ÜRÜNÜMÜZDE KAPIDA ÖDEME SEÇENEĞİ BULUNMAMAKTADIR.

Yüzüğümüzün bir yüzünde Kawa destanının baş kahramanı olan Kawa figürü, diğer yüzünde ELİF - VAV harfleri işlenmiş. Yüzüğünüzün bir yüzüne istediğiniz herhangi bir figür taleb edebilirsiniz.

 

KAWA KİMDİR

Eski İran mitolojisinde yer aldığı kabul edilen efsanevi bir kişilik olan Kawa, günümüzde pek çok tarihçi tarafından Kürt mitolojisiyle de ilişkilendirilir. Kürt mitolojisinde “Demirci Kawa” olarak bilinen bu efsanevi kişilik, amansız hükümdar Zahhak’a baş kaldıran bir kahraman olarak anlatılır. Tarih bilimi açısından söylencelerden daha önemli kabul edilen yazılı kaynaklar araştırıldığında Kawa’dan ilk bahsedenin Fars şair Firdevsi olduğu görülür. Yazılı metinleriyle modern tarihçilere oldukça önemli bir kaynak bırakan Fars şair Firdevsi’nin en önemli eseri olan Şehname’de Demirci Kawa’nın hikayesine de yer verilmiştir.


Firdevsi tarafından yazılan Şehname’de geçen hikayenin ana karakteri olan hükümdar Zahhak ya da bilinen diğer adı ile Azhi Dahaka önceki dönemlerde de adından söz edilen ve  yarı şeytan olan Eski Babil’in krallarından biri olarak tanınan bir kişidir. Firdevsi kendisinden önceki hikayelerde anlatılan Zahhak karakterini değiştirerek bir Arap kral olarak betimlemiştir. Anlatılan Kürt mitolojisinin önemli eserlerinden biri olan Demirci Kawa, Nevruz Bayramı ile ilişkilendirilen birbirinden farklı hikayelerin gelişmesine de neden olmuştur. Tarihçiler yaptıkları araştırmalar sonucunda Demirci Kawa efsanesinde geçen Kral Zahhak’ın, Asurlu kral Dehak olabileceğini fark etmiştir.


Günümüzden 2 bin 500 yıl kadar önce gerçekleşen bir olayın efsaneleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen Demirci Kawa miti, günümüzde Asurlu Kral Dehak’a baş kaldıran demir ustası Kawa ile ilişkilendirilmiştir. Soyunda şeytaniler de bulunduğu için yarı şeytan olarak betimlenen kral Zahhak(Dehak), omuzlarında iki yılan taşıyan ve çok acımasız bir kraldı. Efsanelerde anlatılanlara göre; her gün omuzlarındaki yılanları beslemek için kendi halkından iki kişi seçen zalim kralın, sarayındaki aşçılarına bu iki insanın beyninin pişirtildiğinden bahsedilir. Kurban edilen insanların pişirilen beyinleri Kral Zahhak’a sunulur ve kral da bu pişmiş beyinler ile omuzlarındaki yılanları beslerdi.


 

Kürt efsanelerinde bu acımasız kralın aynı zamanda baharın gelmesini de engellediğinden bahsedilmektedir. Kralın zalimliğine karşı bir şeyler yapmak isteyen Garmayel ve Armayel adındaki iki kişi gizlice sarayın mutfağına aşçı olarak girer ve o gün gelen iki kişiden birinin kaçmasına yardım eder. Bu iki kişi her gün bir koyun keserek koyun beyni ile insan beynini karıştırmış ve bu şekilde her gün bir kişinin kurtulmasını sağlamıştır. Her gün kaçan bir kişinin Kürtlerin atası olduğunu söyleyen efsaneye göre Demirci Kawa kaçan kişileri eğiterek bir ordu oluşmasını sağlamıştır. Kawa'nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa, kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelir. Demirci Kawa bu hikayelerin kahramanı olmuş ve Kürt mitolojisindeki yerini almıştır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR