< < Önceki Sayfaya Dön
Benzer Ürünler
Desenli Kayı Boyu Gümüş Yüzük
Desenli Kayı Boyu Gümüş Yüzük
DESENLİ KAYI BOYU YÜZÜK
DESENLİ KAYI BOYU YÜZÜK
DESENLİ KAYI BOYU YÜZÜK
DESENLİ KAYI BOYU YÜZÜK

Desenli Kayı Boyu Gümüş Yüzük (A00357)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %60 İndirim
Fiyat : ₺2.686,67(KDV Dahil)
İndirimli : ₺1.074,67(KDV Dahil)
₺101,54 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Maden                      Gümüş  925   Ayar
Ağırlık         12,00 Gram
Maden Rengi   Gümüş
Taş Rengi   Siyah
Taş Cinsi   Akik
Tema   Tarih
Garanti Süresi (Ay)   24
Stok Kodu   A00357

KAYI BOYU HAKKINDA BİLGİLER


Üç Kıt’a 27 Milyon kilometre kareye hükmetmiş bir İmparatorluğun kurucusu olan Osmanlıların munsub oldukları Oğuzların Kayı boyunun  simgesi.


Kâşgarlı Mahmut, Divân-ı Lügati’t-Türk eserinde bu boya Selçukluların mensup bulunduğu Kınık boyundan sonra ikinci sırada yer verdi ve onu “Kayıg” şeklinde zikretmiş, damgasını da gösterdi. Eserini 1206 yılında tamamlamış olan Fahreddin Mübârek Şah’ın Türk kavimleri listesindeki “kayık” ismi de bu boyu ifade edildi. Eski Türkçe’de hece sonundaki “g”ler Batı Türkçesi’nde düştüğü için bu ad da “kayı” şeklini aldı.


İranlı Tarihçi Reşîdüddin Fazlullah bu boyu kayı şeklinde yazmakta, bunun “sağlam” mânasına geldiğini, ülüşünün “sağ karı yağrın”, onkununun “şahin” olduğunu bildirmekte ve damgasını da vermektedir. Reşîdüddin ayrıca eserinin Türklerin tarihi kısmında Oğuz hükümdarları olan Yavkuyları (< Yabgular) Kayı boyuna bağladı. Bundan dolayı Oğuz boyları listesinde Kayılara en şerefli boy olarak birinci sırada yer verildi. Fakat Kayılar sadece Yabgular çıkarmakla kalmadı, Oğuzların İslâmiyet’ten sonraki tarihlerinde de önemli rol oynadılar ve Osmanlı İmparatorluğunu Kurdular. (Prf. Dr. Faruk SÜMER)

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR