< < Önceki Sayfaya Dön
El İşi Kabartma Tasarım Kayı Boyu Desenli Gümüş Yüzük
El İşi Kabartma Tasarım Kayı Boyu Desenli Gümüş Yüzük
EL İŞİ KABARTMA TASARIM KAYI BOYU DESENLİ GÜMÜŞ YÜZÜK
EL İŞİ KABARTMA TASARIM KAYI BOYU DESENLİ GÜMÜŞ YÜZÜK
EL İŞİ KABARTMA TASARIM KAYI BOYU DESENLİ GÜMÜŞ YÜZÜK

El İşi Kabartma Tasarım Kayı Boyu Desenli Gümüş Yüzük (M00123)

Marka : Vav Gumus
Fiyat : $175.00
Yerli

Maden                      Gümüş  925   Ayar
Ağırlık         23,00 Gram
Maden Rengi   Siyah & Altın
Taş Rengi   --
Taş Cinsi   --
Tema   Tarih
Garanti Süresi (Ay)   24
Stok Kodu   M00123

KAYI BOYU HAKKINDA BİLGİLER

Üç Kıt’a 27 Milyon kilometre kareye hükmetmiş bir İmparatorluğun kurucusu olan Osmanlıların munsub oldukları Oğuzların Kayı boyunun  simgesi.

 

Kâşgarlı Mahmut, Divân-ı Lügati’t-Türk eserinde bu boya Selçukluların mensup bulunduğu Kınık boyundan sonra ikinci sırada yer verdi ve onu “Kayıg” şeklinde zikretmiş, damgasını da gösterdi. Eserini 1206 yılında tamamlamış olan Fahreddin Mübârek Şah’ın Türk kavimleri listesindeki “kayık” ismi de bu boyu ifade edildi. Eski Türkçe’de hece sonundaki “g”ler Batı Türkçesi’nde düştüğü için bu ad da “kayı” şeklini aldı.

 

İranlı Tarihçi Reşîdüddin Fazlullah bu boyu kayı şeklinde yazmakta, bunun “sağlam” mânasına geldiğini, ülüşünün “sağ karı yağrın”, onkununun “şahin” olduğunu bildirmekte ve damgasını da vermektedir. Reşîdüddin ayrıca eserinin Türklerin tarihi kısmında Oğuz hükümdarları olan Yavkuyları (< Yabgular) Kayı boyuna bağladı. Bundan dolayı Oğuz boyları listesinde Kayılara en şerefli boy olarak birinci sırada yer verildi. Fakat Kayılar sadece Yabgular çıkarmakla kalmadı, Oğuzların İslâmiyet’ten sonraki tarihlerinde de önemli rol oynadılar ve Osmanlı İmparatorluğunu Kurdular. (Prf. Dr. Faruk SÜMER)