< < Önceki Sayfaya Dön
Benzer Ürünler
İHLAS SÛRESİ YÜZÜK
İHLAS SÛRESİ YÜZÜK
İHLAS SÛRESİ YÜZÜK
İHLAS SÛRESİ YÜZÜK

İhlas Suresi Gümüş Yüzük (BY00122)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %10 İndirim
Fiyat : ₺434,85(KDV Dahil)
İndirimli : ₺391,37(KDV Dahil)
₺36,98 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Gümüş 925 Ayar
 Ağırlık 15,55 gram

 

Yüzük Mine İşlemelidir.

 

Yüzüğün üstünde İhlâs Sûresi'nin birinci âyeti olan  قُلْ هُوَ اللّٰهُ اَحَدٌۚ  “Kul hüvallāhü ahad” hat sanatı ile işlenmiştir. Yüzüğün iki tarafınada birçok anlam ve sır barındıran Elif, Vav harfleri motifi kazınmış.

 

İhlâs Sûresinin anlamı:

 

İhlâs sûresinin muhtevasıyla ilgili olarak müfessirlerin üzerinde durdukları en önemli konu, ilk iki âyette yer alan “ahad” ve “samed” kelimelerinin anlam ve içerikleridir. Ahad sıfatı Allah’a nisbet edildiğinde O’nun birliğini, tekliğini ve eşsizliğini ifade eder; bu anlamıyla tenzihî veya selbî sıfatları da içerir. Bu sebeple ahad sıfatının bazı istisnalar dışında Allah’tan başkasına nisbet edilemeyeceği düşünülür. Aynı kökten gelen “vâhid” ise Kur’ân-ı Kerîm’de ve hadislerde Allah’ın sıfatı olarak geçmekle birlikte Allah’tan başka varlıkların sayısal anlamda birliğini ifade etmek için de kullanılmaktadır. Sûrenin ilk âyetinde Allah lafzıyla bütün sübûtî sıfatlara, ahad lafzıyla da selbî sıfatlara işaret edildiği anlaşılmaktadır. 

 

ELİF – VAV HARFLERİNİN ANLAMI

Kolye ve yüzüklerde sıklıkla karşılaştığımız Elif, Vav harflerinin anlamı nedir?

Dini figürlerin yer aldığı takı kullanmayı sevenlerin de tercih ettiği modellerin başında geliyor.

 

Vav harfi Arap elfabesinin 27. harfidir. Peki neden Vav’lı aksesuarların dini açıdan derin anlamlar taşıdıklarına inanılıyor? İşte yanıtı… Tasavvuftaki Vav harfinin anlamına bakıldığında harfin, şekil olarak hem secde eden insana hem de anne karnındaki cenin duruşuna benzediğine inanılıyor.

 

Bu benzetmeler neticisinde de; Vav harfli takıların insanların yaradana kulluğunu temsil ettiğine ve Allah’ın birliğini gösterdiği anlamı çıkarılmakta. Hatta; Vav harfi ile ilgili sözler arasında en bilinen tabir olan “Vav gibi olmak”  tabiri de; ‘Kulluğunu bilmek ve secde etmek. Allah’a yakın olmak’ anlamında kullanılıyor.

 

Bu nedenle de üzerinde Vav harfi taşımanın kişiye neşe ve huzur getireceği ve iç sıkıntılardan uzaklaştıracağına inanılır.

 

Bütün mahlukat ana karnında `Vav`ken, `Vav` gibi kıvrılmışken, dünya gelince `Elif` olup dimdik durur. “Elif” harfi insanın, haksızlığa, zülme ve yanlışa karşı duruşunu temsil ettiğine ianılır. Hayatı boyunca fiziki olarak “Elif” olarak yaşar, ihtiyarladıkça tekrar “Vav” gibi iki büklüm olur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR