EJDERHA GÜMÜŞ KOLYE
EJDERHA GÜMÜŞ KOLYE
Deniz Atı Gümüş Kolye
Deniz Atı Gümüş Kolye

Deniz Atı Gümüş Kolye (H00267)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺900,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺749,90(KDV Dahil)
₺70,85 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Maden                      Gümüş  925   Ayar
Ağırlık        4,00 Gram
Maden Rengi   Roz
Taş Rengi   Şeffaf
Taş Cinsi   Zirkon
Tema   Aşk
Garanti Süresi (Ay)   24
Stok Kodu   H00267

ŞANSA MI İHTİYACINIZ VAR BİR DENİZATI ALIN!

En eski çağlardan beri iyimserlik ve talih ürettiğine inanılan deniz atı günümüzün en ilginç canlılarından biri olduğu kadar hemen hemen tüm kültür ve mitolojilerde baş oynamış sembolik bir canlıdır. Öylekieski Yunan mitolojisinde denizler, balıkçılar, depremler ve atlar tanrısı olan Poseidon’ un arabasını çeken güç sembolüdür. Eski Avrupa kültüründe ise ölen denizcilerin ruhlarını taşıdıklarına, fırtınada kalan denizcilerin koruyucusu ve yardımcısı olduklarına inanılır. Çin kültüründe ise çok saygı duyulur ve iyi şans sembolüdür. Ayrıca mistik koruma, kararlılık, cömertlik, sabır, sezgi, dostluk gibi anlamlar taşır. Eti yenmemesine rağmen afrodizyak etkisi nedeniyle  ve ilaç yapımında kullanılmak için avcılığı çok yaygındır.

 


 

Uşak'ın Güre Kasabası yapılan kazılarda MÖ 560-546 yılları arasında Lidya kralı Karun’un hazinesinin en önemli parçalarından olan kanatlı denizaltı broşu 1960'lı yıllarda çıkarıldıktan sonra kaybolmuş, uzun yıllar sonra Almanya'da ortaya çıktıkmış, sonra Interpol tarafından  Türkiye'ye iade edilmiştir. Anlaşılacağı üzere deniz atı her dönemin ve her kültürün önemli bir figürüdür.

 

Bütün bu özellikleri ve kültürlerdeki önemi kadar rüyalarda da görülmesi maddiyatla gelecek bolluğa, servete, ticari kazanca, sıkıntıların başarıya dönüşmesine , cefa çekilerek ulaşilan iyi bir geleceğe yorulur. Yani “talih” olarak yorumlanır.

 

Günümüzde  18 den fazla türü olduğu bilinen deniz atları Deniziğnesigiller (Syngnathidae) familyasındandır. Sıcak ve ılıman denizlerde  yaşar.10-15 cm uzunlukta bir çeşit balık olan deniz atlarının başı at başına benzer. Vücudu sert ve kabukludur. Renkleri canlı  turuncudan  turkuaz mavisine, parlak sarıdan koyu kırmızıya atta siyah, gri ya da haki yeşile de kadar geniş bir yelpazeye  sahiptir. Sırtlarında  devamlı dalgalanan yelpaze şeklinde yüzgeçleri vardır. Gözlerini ayrı olarak hareket ettirebilirler. Küçük deniz hayvanlarıyla beslenirler. Genellikle kıyılarda bulunurlar dinlenme için su altı bitkilerine kuyruklarından dolanıp, kendilerini suyun salınımına bırakarak gizlenirler.

 

En önemli iki özelliği ise dikey yüzmeleri ve erkeklerinin doğurmasıdır. Ayrıca tek eşli olmaları da onları pek çok canlıdan ayıran özellikleridir. Üreme sırasında dişi, erkek denizatına sarılır ve yumurtalarını erkeğin karnındaki kuluçka kesesine döker. Yumurtalar kese içinde döllenir. Yavrular, babalarının kesesinde kanıyla beslenir ve olgunlaşırlar. İki ay süren hamilelik döneminin ardından  baba, kas titreşimleriyle kesesinden her defasında 200 kadar yavruyu suya dökerek doğum yapar.

 

 

 

Sözün kısası ister mitolojik olarak, ister kültürel olarak isterseniz biyolojik olarak ele alın, deniz atlarının ne kadar da özel olduklarını kimse inkar edemez. Talih ve şans için denizden avlanıp kurutulmuş denizatının neslini tüketmek yerine deniz atı kolye alabilirsiniz. Sevgiler….

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR