Pırlanta

Günümüzde çok farklı karat ve kesimlerde alıcılara sunulan tek taş yüzük modelleri, hem eşsiz renkleriyle hem de tasarımları ile bir takıdan daha çok şey anlatır. Daha çok ürünler zamansız mücevher parçalar olarak bilinse de tektaş yüzük modelleri değerini asla zaman kaybetmez. İster pırlanta tektaş yüzük, isterseniz de pırlanta beştaş yüzük modelleri arasından tarzınıza ve zevkinize uygun olan bir yüzüğü vavgumus sitesinden kolayca tercih edebilirsiniz.

Pırlanta Yüzük Kullanımı ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pırlanta, dünyada en sert maden olarak bilindiğinden dolayı asla önemini yitirmeden artmasına neden olan sebeplerinden bir tanesidir. Sıcak, soğuk, dış etkenlere ve sürtünmeye karşı dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı mücevher dünyasında pırlanta 1 numarada yer alır. Doğru, dikkatli ve narin bir şekilde kullanıldığı zaman pırlanta yüzüklerin ömrü daha uzun yıllar boyunca dayanıklı olur. Fiziksel hasarların meydana gelmemesi için yüzüğe zarar verilecek herhangi bir zararlı aktiviteler yapılacak ise pırlanta yüzüğün çıkarılması gerekir.

Evde temizlik yaparken bazı kimyasal maddeler yüzüğe zararlı gelip hem üzerinde lekelerin oluşmasına hem de solmasına neden olabilir. Bu tarz durumlar sonucunda ise pırlanta zamanla parlaklığını yitirebilir. Kullanılan pırlanta yüzük kısımları zaman içerisinde aşınmalara maruz kalabilir. Taşı tutan tırnak yerlerinde aşınma ve çizilmeler oluşabilir. Maden kısmında meydana gelen bu sorunlar genellikle taş kısmında oluşmaz. Pırlantanın çizilmesini ya da kırılmasını sağlayabilecek tek şey başka bir pırlantadır.

Pırlanta Yüzük Özellikleri ve Fiyatları

Yıllardır çok değerli maden olarak bilinen elmas, kömürün uzun yıllar boyunca yer altında belli başlı kimyasal deformasyonlara maruz kalması sonucu oluşur. Bu nedenle pırlanta tektaş küpe ve pırlanta kolye oldukça sevilen ve tercih edilen bir ürün olarak kullanılır. Dikkat çekici ve göz alıcı güzelliğe sahip olan elmaslar bazı işlemlerden geçirilerek işlenir ve pırlanta meydana gelir.

Pek çok farklı özelliğe ve modellere göre sınıflandırılan elmasın değerinin belirlenmesi için bazı kriterler ön planda yer alır. Pırlanta fiyatları ise genellikle ürünün kalitesi, modeli ve işçiliğine göre belirlenir.