Dilek Ağacı Çelik Kolye
Dilek Ağacı Çelik Kolye

Dilek Ağacı Çelik Kolye (CKL000123)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %46 İndirim
Fiyat : ₺649,90(KDV Dahil)
İndirimli : ₺349,90(KDV Dahil)
₺33,06 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Tür Kolye
Metal Stainless steel
Renk Metalik

 

Kolyemiz çelik olup ömür boyu garantilidir.

 
 
 
 
 
 
 
 

DİLEK AĞACINI TARİHSEL ANLAMI

Dileklerimiz bizi biz yapan, geleceğe umutla baktığımızın göstergesi, yarınımızı hazırlayan değerli bir enerjidir. Dilek dilemek aslında hayalini kurduğumuz bir şeyin gerçekten olmasını zihnimizde canlandırmaktan başka bir şey değildir.

Bu gelenek bize Şamanizm’den miras kalmıştır. İlginçtir ki, bu gelenek sadece bizde yoktur hemen hemen her toplumda bu vardır. Peki nedir bunun anlamı?

Orta Asya Kökeni ve Şamanizm Kültürü

Anadolu’daki dilek ağacı kültürünün kökeninin Orta Asya’daki Ovoo adı verilen ağaç ve taş içerikli tapınaklar olduğu bilinmektedir. Bu yapıtlar, Gök Tanrıya saygınlık göstermek için yüksek yerlere kurulur ve Yaradan’dan dilekler burada dilenirdi. Eskiden bu yapılara büyük saygı gösterilir, özellikle uzun yola gidenler bu yapıtlarla karşılaşırsa onun etrafında döner ve dileklerini dilerlerdi. Yoksa uzun yolculukların felaketle sonuçlanacağına inanırlardı. Bu inanç Anadolu topraklarında kendine yer edindi ve dinimiz şu an Şamanizm ya da Budizm yerine İslam olsa da Allah’tan yardım istemek ve dilek dilemek için hala dilek ağaçlarını kullanıyoruz.

 

Neden Ağaç

Aslında ağaç birçok toplumda bilgeliği, uzun hayatı, gök ile toprak arasındaki bağı temsil eder. Hayatın vazgeçilmezlerindendir. Bize oksijen sağlar, kavurucu güneşlerde gölgesinde saklar ve bazen de bize besinler verir.

Eski toplumlarda da ağaçla iletişime geçmek, onunla konuşmak ya da onun enerjisini alabilmek için ağaca sarılmak sık rastlanan durumlardı. Bugün de stres atmak, enerjimizi yenilemek için doğayla ve ağaçla iç içe olmamız öneriliyor. Ağaçların enerjisi biz insanoğluna her daim iyi geliyor.

 

Ağaçlar aynı zamanda kutsallığa uzanır, uzun ve güçlü yapılarıyla bizim isteklerimizi göğe taşıyabilir. Bu sebepten onlara bağladığımız ipler, çaputlar ya da dileklerimizi içeren kağıtlarla dileklerimizi enerjiye çevirip ağaca ve evrene iletmiş oluruz.

Tibet’teki Budistler kutsal yapılarına beyaz renkli bezler bağlarlar, bunun sebebi kalplerinin saflığını temsil ettiklerine inanmalarıdır. Bunun yanı sıra Moğollar, gökyüzünü ve umudu sembolize eden mavi renkte ipler bağlarlar. Anadolu topraklarında ise renklilik, çeşitlilik önem taşır. Bu sebepten dilek ağaçlarımız rengarenktir.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR