< < Önceki Sayfaya Dön
Mehmetçik Kutlu Zafer Dizisi Halil Paşa Gümüş Yüzük
Mehmetçik Kutlu Zafer Dizisi Halil Paşa Gümüş Yüzük
Mehmetçik Kutlu Zafer Dizisi Halil Paşa Gümüş Yüzük
Mehmetçik Kutlu Zafer Dizisi Halil Paşa Gümüş Yüzük
MEHMETÇİK KUTLU ZAFER DİZİSİ HALİL PAŞA YÜZÜĞÜ
MEHMETÇİK KUTLU ZAFER DİZİSİ HALİL PAŞA YÜZÜĞÜ
MEHMETÇİK KUTLU ZAFER DİZİSİ HALİL PAŞA YÜZÜĞÜ
MEHMETÇİK KUTLU ZAFER DİZİSİ HALİL PAŞA YÜZÜĞÜ
MEHMETÇİK KUTLU ZAFER DİZİSİ HALİL PAŞA YÜZÜĞÜ

Mehmetçik Kutlu Zafer Dizisi Halil Paşa Gümüş Yüzük (BY00106)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺2.900,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺2.399,90(KDV Dahil)
₺226,75 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Maden                      925   Ayar Gümüş
Ağırlık        23,00 Gram
Maden Rengi   Gümüş
Taş Rengi   Kırmızı
Taş Cinsi   Akik
Tema   Asalet
Garanti Süresi (Ay)   24
Stok Kodu   BY00106

 

Yüzüğün Özelliği

  • Parmaktan çıkarmadan iki taraflı kullanılabilir.
  • Yüzük üzerinde bir tarafta Teşkilat-ı Mahsusa'nın sembolü olan iç içe geçmiş üç hilal ve diğer tarafta Ay Yıldız figürü yer almaktadır.
  • Yüzük üzerinde "Ya olacağız, ya öleceğiz" yazmaktadır.
  • Yüzük yanlarında bir tarafta "Namus ittihad" diğer tarafta ise "Bayrak vatan" yazmaktadır.
  • Yüzük üst yüzey çapı yaklaşık 2,2 cm.

Yüzüğün her iki yanında VATAN ve BAYRAK yazılıdır, içine YA OACAĞIZ, YA ÖLECEĞİZ yazılı. 

KUT'ÜL AMARE ZAFERİ


İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri. 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. İngiltere I. Dünya Savaşının başlaması ile birlikte Hint denizinin güvenliğini sağlamak ve Mezopotamya’ya hâkim olmak için Irak seferine çıktı. 

Bağdat’ı ele geçirmek üzere çıktığı bu seferin başlangıcında hızla ilerleyen İngiliz birlikleri Selman-ı Pak’ta Türk birliklerine yenilerek geri çekildiler ve Kut’ül Amare’de savunmaya geçtiler. Halil Paşa komutasındaki Osmanlı birlikleri Kut’ül Amare’yi kuşatarak İngilizlere yaklaşık beş ay süresince yardım gitmesini engellediler.

 

Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla zaferle sonuçlanmıştır. I. Dünya Savaşı içerisinde İngilizler Çanakkale’den sonra Kut’ül Amare’de Osmanlı İmparatorluğu’na ikinci kez mağlup olmuşlardır. 

29 Nisan 1916'da General Sir Charles V. F. Townshend komutasındaki 5 general, 481 subay ve 13300 erden oluşan İngiliz birliği 4 ay 23 gün süren Kut kuşatmasından sonra Osmanlı’ya teslim olmuştu.


Halil Paşanın Askere Zafer Mektubu

Irak Ordusu Komutanı Halil Paşa'nın, Kut'ül Amare zaferinden sonra 6. Orduya yayınladığı mesaj şöyledir: “ Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum.

 

Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut'u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut'ta 5 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Osmanlı sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi burada görüyoruz.”

Halil Paşa Kût'ül-Amâre zaferi sonrasında Kut soyadını almıştır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR