< < Önceki Sayfaya Dön
Benzer Ürünler
ÖZEL MOTİFLİ HİLAL YÜZÜK
ÖZEL MOTİFLİ HİLAL YÜZÜK

Teşkilatı Mahsusa Motifli Gümüş Yüzük (KAR00142)

Marka : Vav Gumus
İndirim Oranı : %60 İndirim
Fiyat : ₺3.359,27(KDV Dahil)
İndirimli : ₺1.343,71(KDV Dahil)
₺126,96 'den başlayan taksitlerle
Yerli

Gümüş925 Ayar
 Ağırlık22 gram

TEŞKİLAT-I MAHSUSA VE SEÇKİN ÜYELERİ

 

1.Dünya savaşı’nın başladığı günlerde seferberlik ilan edilmiştir.Seferberliğin ilan edildiği 11 Kasım gecesi İttihat ve Terakki Teşkilatı Genel Merkezi‘nde tarihi bir toplantı vardı ve üyelerin hepsi hazırdı.Toplantı önemli bir karar gebeydi:

 

Enver Paşa’nın önerisiyle Teşkilat-ı Mahsusa’nın temelleri atılacaktı.Alınan kararda şöyle deniliyordu: “İster savaşa katılalım, ister katılmayalım ordularımızın ileride düşman topraklarındaki hareketlerini kolaylaştırmak için bir Teşkilat-ı Mahsusa kurulmalıdır.Bu teşkilat sayesinde silahlandırılacak çeteler savaş sırasında düşman topraklarına girecekler, düşmanın hareketi ve sayısı hakkında ordularımıza gerekli bilgiyi vereceklerdir.”

 

 

 

Teşkilat-ı Mahsusa yaptıkları, en zor şartlarda bile imza attığı inanılmaz eylemlerle bir döneme mührünü vuran bir örgüttür. Öyle ki dünyanın en gizli teşkilatları arasındadır.Hücre sistemiyle çalışmıştır ve hücre evleri günümüzde dahi belirlenememiştir. Teşkilat’ın kuruluş tarihi hakkında çeşitli görüşler vardır: Cemal Paşa hatıralarında Teşkilat-ı Mahsusa’nın 1913 yılında Batı Trakya’daki faaliyetlerinden söz eder.

 

Doktor Philip Hendrick Stoddard (Teşkilat-ı Mahsusa kitabının yazarı) da Ağustos 1914’te Teşkilat-ı Mahsusa’nın illegal olarak çalıştığını 5 Ağustos 1914’te resmi bir kimliğe büründüğünü belirtir. Daha fazla bilgi için blog sayfamızı ziyaret edebilirsimiz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR